Είστε εδώ

Η μεγάλη επιστροφή και για τον Αθλητισμό μετά από 8 χρόνια Μνημονίων! Βροχή τα μετάλλια, ασημένια στα 400μ η ασύλληπτη Μπελιμπασάκη (vid)

Μεγάλη κούρσα από την Μαρία Μπελιμπασάκη που γκρέμισε τα προγνωστικά και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 400 μέτρα στο ευρωπαϊκό με νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Ο ελληνικός αθλητισμός επιστρέφει ξανα για πρωτη φορά μετα τα 8 χρόνια των Μνημονίων. Η 27χρονη αθλήτρια από την Κρήτη έκανε έναν καταπληκτικό αγώνα χάνοντας το χρυσό μετάλλιο στο photo finish. Η Μπελιμπασάκη έκανε μια τέλεια εκκίνηση και μπήκε στην τελική ευθεία ως πρώτη.Έμεινε όμως από δυνάμεις με αποτέλεσμα η Τζιστίνα Σβιέτι να της πάρει το χρυσό μετάλλιο μέσα από τα χέρια. Η Μπελιμπασάκη που είχε ατομικό ρεκόρ 51.14 τερμάτισε σε 50.45 δεύτερα καταρρίπτοντας το πανελλήνιο ρεκόρ της Φανής Χαλκια.Αυτό ήταν το δεύτερο ασημένιο για την Ελλάδα στη διοργάνωση του Βερολίνου και πέμπτο μετάλλιο συνολικά