Είστε εδώ

Με μία λέξη… εκπληκτικός ο Λ. Πετρούνιας στη Ντόχα – Πήρε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο!

Έναν τρομερό αγώνα έδωσε ο Λευτέρης Πετρούνιας στον τελικό των κρίκων στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ντόχα παίρνοντας το χρυσό μετάλλιο, εμφανώς συγκινημένος κατά την απονομή, αλλά και κερδίζοντας το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο «χρυσός» αθλητής, πήρε 15.500 πόντους δίνοντας έναν αλάνθαστο αγώνα, ο οποίος τον κατέταξε επάξια στην πρώτη θέση και του έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστεί στο Τόκιο προκειμένου να προασπίσει τον τίτλο που είχε κερδίσει το 2016 στο Ρίο.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι λέξεις είναι λίγες! Η έξοδός του ήταν υποδειγματική καθώς «καρφώθηκε» στο έδαφος αναγκάζοντας τους κριτές να τον βαθμολογήσουν με 15.500 κι ενώ κανείς άλλος απ’ τους συναθλητές του δεν είχε ξεπεράσει τους 15.000 βαθμούς στον αγώνα.

Το έργο του «άρχοντα των κρίκων» ήταν εξαιρετικά δύσκολο καθώς όχι μόνο έπρεπε να νικήσει στην Ντόχα αλλά και να υπερβεί τους 15.334 βαθμούς. Και πέτυχε τον στόχο του και με το παραπάνω σε μια χρονιά εξαιρετικά δύσκολη. Δεύτερος στον τελικό ήταν ο Βραζιλιάνος Αρτούρ Ζανέτι με 14.933 βαθμούς και τρίτος ο Ιρανός Μαχντί Αχμάντ Κοχάνι με 14.800 βαθμούς.

Ο σπουδαίος Ελληνας αθλητής έχει αναδειχθεί χρυσός ολυμπιονίκης το 2016, πέντε φορές παγκόσμιος πρωταθλητής και άλλες πέντε φορές πρωταθλητής Ευρώπης! Και πλέον, σε λίγες εβδομάδες θα δώσει το παρών στο Τόκιο με στόχο ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο. Η παρουσία του εκεί τον καθιστά ήδη φαβορί καθώς όταν δεν αντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμών είναι ανίκητος και κυρίαρχος στους κρίκους.

Πηγή: ethnos.gr