Είστε εδώ

“Χρυσός” ο Τεντόγλου! Με την κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο στο μήκος με άλμα στα 8,35 μ. στο Ευρωπαϊκό του κλειστού στίβου

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου ανέβηκε ο Μίλτος Τεντόγλου πετυχαίνοντας στο άλμα εις μήκος την καλύτερη επίδοση για φέτος στον κόσμο.

Το άλμα του Έλληνα αθλητή στην διοργάνωση που πραγματοποιείται στο Τόρουν της Πολωνίας ήταν μόλις 0.03 εκατοστά λιγότερα από το προσωπικό του και εθνικό μας ρεκόρ (8.38) πατώντας 3.3 εκατοστά πριν από το όριο.

Ο πρωταθλητής μας υπερασπίστηκε το χρυσό που κατέκτησε πριν δύο χρόνια και επιβεβαίωσε τον τίτλο του κορυφαίου Ευρωπαίου άλτη.

Δεύτερος ήταν ο Σουηδός Τόμπιας Μόντλερ με 8,31. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Κρίστιαν Πούλι με 8,24 μ. Οι επιδόσεις και των δύο αποτελούν εθνικά ρεκόρ.