Είστε εδώ

Μετά τον χρυσό Τεντόγλου … ασημένιο και ο Κάραλης στο επί κοντώ στο ΕυρωπαΪκό!

To πρώτο σπουδαίο μετάλλιο της καριέρας του κατέκτησε ο Εμμανουήλ Καραλής: «ασημένιος» στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο άλμα επί κοντώ, με επίδοση 5,80 μ. Ο νεαρός πρωταθλητής πανηγύρισε τυλιγμένος με την ελληνική σημαία στην Ατάκιοϊ Αρένα της Κωνσταντινούπολης.

Ο 23χρονος Καραλής έχασε μία προσπάθεια στα 5,60 μ., αλλά πέρασε με την πρώτη το 5,70 μ. και το 5,80 μ., για να βρεθεί σε πλεονεκτική θέση έναντι όλων, σχεδόν, των ανταγωνιστών του. Ο Νορβηγός Σάντρο Γκούτορμσεν ήταν ο μοναδικός που έφτασε στα 5,80 μ. με «άπταιστη διαδρομή» και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου.

Ο Καραλής μοιράστηκε τη 2η θέση με τον έμπειρο Πολωνό Πιοτρ Λίσεκ, αφού δεν μπόρεσε να ανεβεί στα 5,85 μ. και να διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο. Ο Γερμανός Τόρμπεν Μπλεχ έμεινε 4ος σε αυτή την τετραπλή ισοβαθμία στα 5,80 μ., αφού είχε δύο αποτυχημένες προσπάθειες στον αγώνα.

Ο Καραλής, που έχει προπονητή τον πατέρα του Χάρη αλλά και τη συνδρομή του Γκιόργκι Πομάσκι, είχε καταταγεί 4ος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, με επίδοση 5,80 μ.

Λίγες ώρες νωρίτερα, η ελληνική αποστολή πανηγύρισε τον θρίαμβο του Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος με άλμα στα 8,30 μ. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης στον κλειστό στίβο για τρίτη φορά. «Θα μπορούσα να πηδήξω πάνω από 8,50 μ., αλλά το πρωινό ξύπνημα με δυσκολεύει», δήλωσε μετά τη νίκη του. Ο Σουηδός Τομπίας Μόντλερ ήταν δεύτερος με 8,19 μ.

Την Παρασκευή, ο Νίκος Ανδρικόπουλος κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο τριπλούν, με επίδοση 16,58 μ. Η Κατερίνα Στεφανίδη έμεινε τέταρτη στο επί κοντώ με 4,60 μ.

Πηγή: documentonews.gr