Είστε εδώ

Με Μπέιλ “13άρι” …. Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ρεάλ ! (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας με 3-1 της Λίβερπουλ στον τελικό του Κιέβου στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για τρίτη συνεχόμενη φορά και τέταρτη τα τελευταία πέντε χρόνια. Παράλληλα, έφτασε τις 13 κατακτήσεις συμπεριλαμβανομένων και των Κυπέλλων Πρωταθλητριών. Μοιραίος για την ομάδα του ο Κάριους που έκανε «δώρο» δύο γκολ στη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Γκάρεθ Μπέιλ που πέτυχε δύο τέρματα εκ των οποίων το ένα απίστευτης ομορφιάς.
Ο τελικός είχε τελείως διαφορετική εικόνα στα δύο του ημίχρονα. Στο πρώτο, που στιγματίστηκε από τους τραυματισμούς των Σαλάχ και Καρβαχάλ που αντικαταστάθηκαν, ο ρυθμός ήταν χαμηλός και είχε λιγοστές καλές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Αντίθετα, στην επανάληψη, το τέμπο ανέβηκε και πέραν των τριών γκολ είχαμε από ένα δοκάρι για την κάθε ομάδα αλλά και αρκετές ακόμα φάσεις.
Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ με τον Μπενζεμά στις αρχές του β ημιχρόνου, αλλά μετά από λιγα λεπτά η Λίβερπουλ έφερε τον τελικό στα ίσα με τον Μανέ. Στο 61′ ο Ζιντάν πέρασε τον Μπέιλ στη θέση του Ισκο και ακολουθησαν δυο τερματα ποδοσφαιρικής μαγείας ( το πρωτο με εναεριο αναποδο ψαλίδι ) του Ουαλού για να πάρει η Ρεάλ τον 13ο τίτλο της ιστορίας της ….

Πηγή: sdna.gr